بسیاری از کانادایی‌ها فکر می‌کنند که آیا رکود اقتصادی در راه است و نگران این هستند که چگونه باید با آن مقابله کنند.

آیا کانادا به سمت رکود اقتصادی می‌رود؟

از آنجایی که قیمت بنزین و هزینه‌های مواد غذایی همچنان در حال افزایش است. و پیش‌بینی می‌شود این روند موجب افزایش نرخ بهره در ماه آینده نیز شود، بسیاری از کانادایی‌ها فکر می‌کنند که آیا رکود اقتصادی در راه است و چگونه باید با آن مقابله کنند.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، نتایج نظرسنجی جدید یاهو کانادا که اوایل این هفته منتشر شد نشان می‌دهد که ۶۸ درصد کانادایی‌ها معتقدند که کشور به سمت رکود پیش می‌رود و ۱۷ درصد معتقدند که کشور هم اکنون در رکود اقتصادی است در عین حال، ۱۵ درصد از کانادایی‌ها معتقدند که در مورد رکود اقتصادی اکنون یا بعد نگران نیستند و این موضوع را قبول ندارند.

اما آیا می‌دانید، رکود اقتصادی برای کانادایی‌ها چه معنایی دارد؟

چگونه باید برای مواجه با آن آماده شوند؟

رکود چیست؟

رکود را می‌توان به سادگی به عنوان کاهش مداوم فعالیت‌های اقتصادی برای حداقل شش ماه تعریف کرد. این می‌تواند ناشی از کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده باشد که به نوبه خود می‌تواند باعث کاهش فروش، کاهش هزینه‌های کسب و کار و در نهایت اخراج بیشتر شود.

درک بورلتون، معاون اقتصاددان ارشد گروه بانک TD، در این رابطه گفت:

فکر می‌کنم قاعده ساده دو فصل متوالی انقباض اقتصادی و تولید کالاها و خدمات است بنابراین ما تمایل داریم به تولید ناخالص داخلی(جی.دی.پی) به عنوان معیار کلی فعالیت اشاره کنیم. اگر دو فصل متوالی کاهش داشته باشیم توانسته‌ایم رکود را پشت سر بگذاریم.

آخرین رکود اقتصادی کانادا سال ۲۰۲۰ و در اوج همه گیری کووید۱۹ بود.

آیا رکود جدیدی در راه است؟

با توجه به اینکه تورم در بالاترین حد خود در ۴۰ سال اخیر قرار دارد .و پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی کانادا نرخ بهره اصلی خود را در ماه آینده افزایش دهد، این عوامل می‌توانند باعث شروع یک رکود دیگر شوند.

  • تورم در کانادا چه زمانی به اوج می‌رسد؟

مرکز آمار کانادا اعلام کرد، که شاخص قیمت مصرف کننده آن در ماه مه ۷.۷ درصد، در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

که سریع‌ترین سرعت از ژانویه ۱۹۸۳ است.

این موضوع قیمت نفت یا قیمت مواد غذایی نیست. بلکه تورم گسترده در اقتصاد است که به ما می‌گوید و به سیاست گذاران می‌گوید که اقتصاد برای مدت طولانی بسیار داغ بوده است.

رابرت کاوچیچ، اقتصاددان ارشد BMO در این رابطه گفت:

ما یک مسئله تورم داریم که ریشه در روانشناسی کانادایی‌ها و در بین مشاغل دارد و باید با آن برخورد کرد.

بانک مرکزی کانادا گفت:

تهاجم روسیه به اوکراین، قرنطینه‌های ناشی از کووید۱۹ در چین و زنجیره‌های تامین معوقه باعث افزایش «عدم قطعیت» و قیمت‌های بالاتر انرژی و مواد غذایی شده. و نیاز به افزایش نرخ‌های بهره برای کنترل تورم را برانگیخته است.

بانک مرکزی کانادا در سال جاری تاکنون، سه بار نرخ بهره را افزایش داده و به ۱.۵ درصد رسانده است.

اما بسیاری از اقتصاددانان، از جمله برلتون و کاوچیچ، معتقدند بانک مرکزی کانادا یک بار دیگر نرخ اصلی خود را افزایش می‌دهد.

برلتون افزود:

این افزایش می‌تواند هزینه مصرف کننده‌ها را کاهش و به نوبه خود موجب رکود نیز می‌شود. این بدان معناست که که با بالا رفتن نرخ‌ها، احتمال تضعیف فعالیت‌های اقتصادی در سال آینده بیشتر می‌شود. اما بانک مرکزی کانادا از منظر بلندمدت احساس می‌کند که اگر بتواند تورم را در نقطه هدف خود کاهش دهد، در میان مدت بهترین خدمات را به کانادایی‌ها خواهد رساند.

  •  با افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا، قیمت مسکن در کانادا ممکن است تا دسامبر ۲۰۲۳ کاهش یابد

BMO رکود اقتصادی را پیش‌بینی نمی‌کند، اما کاوچیچ گفت اگر «افزایش قیمت » ادامه یابد و بانک مرکزی مجبور به افزایش نرخ‌ها باشدبرای اقتصاد کشور خوب نیست.

بانک TD همچنین رکود اقتصادی را پیش‌بینی نمی‌کند، اما در پیش‌بینی اقتصادی سه ماهه خود اعلام کرد که «اگر شوک دیگری به اقتصادها وارد شود، حاشیه خطا بسیار ناچیز وجود دارد».

برلتون خاطرنشان کرد:

کانادایی‌ها در حال حاضر بهبودی غیرمعمول پس از رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۰ را تجربه می‌کنند و هیچ چیز «در این مرحله مشخص نیست».

در پیش‌بینی یک رکود اقتصادی احتمالی، ۵۶ درصد از پاسخ دهندگان از نظرسنجی افکار عمومی اذعان داشته‌اند که ماه گذشته اولویت‌های سخت‌گیرانه‌تری تعیین کرده‌اند و هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *