طرح‌های تجاری مانند نقشه‌های راه هستند: سفر بدون نقشه امکان‌پذیر است، اما این تنها شانس گم شدن را در طول مسیر افزایش می‌دهد.

مالکان دارای طرح کسب و کار 30 درصد سریعتر از صاحبان بدون برنامه رشد می کنند. 71 درصد از شرکت های با رشد سریع برنامه های تجاری دارند. قبل از اینکه به اصل موضوع بپردازیم، بیایید تعریف کنیم و به آن بپردازیم که در واقع یک طرح تجاری چیست.

طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار یک سند 15 تا 20 صفحه ای است. که نحوه دستیابی به اهداف تجاری خود را مشخص می کند. شامل اطلاعاتی در مورد محصول، استراتژی های بازاریابی و امور مالی شما می باشد. زمانی که در حال راه اندازی یک اهمیت طرح کسب و کار جدید هستید. باید آن را ایجاد کنید و با رشد کسب و کارتان به به روز رسانی آن ادامه دهید.

به جای اینکه خود را در موقعیتی قرار دهید. که ممکن است مجبور شوید توقف کنید. و مسیرها را بخواهید یا حتی حلقه بزنید و دوباره شروع کنید. صاحبان مشاغل کوچک اغلب از طرح های تجاری برای کمک به آنها استفاده می کنند. به این دلیل است که آنها به آنها کمک می کنند تا تصویر بزرگتر را ببینند.

از قبل برنامه ریزی کنند، تصمیمات مهم بگیرند و احتمال موفقیت کلی را بهبود بخشند.

طرح‌های اهمیت طرح کسب و کار معمولاً شامل اطلاعات دقیقی است که می‌تواند به بهبود شانس موفقیت کسب‌وکار شما کمک کند، مانند:

تجزیه و تحلیل بازار: جمع آوری اطلاعات در مورد عوامل و شرایطی که بر صنعت شما تأثیر می گذارد

تحلیل رقابتی: ارزیابی نقاط قوت و ضعف رقبا

تقسیم بندی مشتری: مشتریان خود را بر اساس ویژگی های خاص به گروه های مختلف تقسیم کنید تا بازاریابی خود را بهبود ببخشید

بازاریابی: از تحقیقات خود برای تبلیغ کسب و کار خود استفاده کنید

برنامه های لجستیک و عملیات: برنامه ریزی و اجرای کارآمدترین فرآیند تولید

پیش بینی جریان نقدی: آمادگی برای مقدار پولی که وارد و خارج از تجارت شما می شود

یک مسیر کلی برای رشد بلندمدت

10 دلیل برای اینکه چرا به یک طرح تجاری نیاز دارید

می دانم به چه فکر می کنید: «آیا واقعاً به یک طرح تجاری نیاز دارم؟ به نظر کار زیاد است، بعلاوه شنیده‌ام که قدیمی هستند و من دوست دارم در حین انجام کارها را بفهمم…».

پاسخ این است: بله، شما واقعاً به یک طرح تجاری نیاز دارید! همانطور که کارآفرین کوین جی. دونالدسون گفت: «رفتن به تجارت بدون طرح تجاری مانند رفتن به کوهستان بدون نقشه یا پشتیبانی GPS است. – در نهایت گم خواهید شد و از گرسنگی خواهید مرد! اگرچه ممکن است خسته کننده و وقت گیر به نظر برسد. اما برنامه های تجاری برای شروع طرح کسب و کار و آماده سازی خود برای موفقیت بسیار مهم هستند.

برای تشریح اهمیت طرح‌های کسب‌وکار و اینکه فرآیند کمتر دلهره‌آور به نظر برسد، در اینجا 10 دلیل وجود دارد که چرا شما برای کسب‌وکار کوچک خود به آن نیاز دارید.

1. برای کمک به شما در تصمیم گیری های حیاتی

اهمیت اولیه یک طرح کسب و کار این است که به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می کند. کارآفرینی اغلب یک تمرین بی پایان در تصمیم گیری و مدیریت بحران است. نشستن و در نظر گرفتن تمام عواقب هر تصمیمی، لوکسی است که کسب و کارهای کوچک همیشه نمی توانند از عهده آن برآیند. اینجاست که یک طرح تجاری وارد می شود.

ایجاد یک طرح کسب و کار به شما این امکان را می دهد که پاسخ برخی از حیاتی ترین تصمیمات تجاری را زودتر از موعد تعیین کنید.

ایجاد یک طرح تجاری قوی یک کارکرد اجباری استشما باید بنشینید و قبل از شروع به اجزای اصلی کسب و کار خود فکر کنید، مانند استراتژی بازاریابی و محصولاتی که می فروشید. شما به بسیاری از سؤالات سخت قبل از ایجاد آنها پاسخ می دهید. و تفکر عمیق در مورد استراتژی های اصلی خود نیز می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که این تصمیمات چگونه بر استراتژی گسترده تر شما تأثیر می گذارد.

2. برای اتو کردن پیچ خوردگی ها

تنظیم یک طرح کسب و کار مستلزم آن است که کارآفرینان از خود سؤالات سخت زیادی بپرسند و زمان بگذارند تا به پاسخ های تحقیق شده و روشنگری دست یابند. حتی اگر خود سند به محض تکمیل ناپدید شود، تمرین نوشتن آن کمک می کند تا دیدگاه خود را به صورت واقعی بیان کنید و بهتر تشخیص دهید که آیا شکافی در استراتژی شما وجود دارد یا خیر.

3. برای جلوگیری از اشتباهات بزرگ

تنها حدود نیمی از مشاغل کوچک هنوز برای جشن تولد پنج سالگی خود در اطراف هستند. در حالی که دلایل زیادی برای شکست کسب و کارهای کوچک وجود دارد، بسیاری از رایج ترین آنها به طور هدفمند در طرح های تجاری مورد توجه قرار می گیرند.

طبق داده‌های CB Insights، برخی از رایج‌ترین دلایل شکست کسب‌وکارها عبارتند از:

بدون نیاز به بازار: هیچکس چیزی را که شما می فروشید نمی خواهد.

کمبود سرمایه: مسائل مربوط به جریان نقدینگی یا کسب و کارها به سادگی با کمبود پول مواجه می شوند.

تیم ناکافی: این امر بر اهمیت استخدام افراد مناسب برای کمک به شما در اداره کسب و کارتان تاکید می کند.

رقابت سخت: زمانی که رقبای زیادی در فضای خود دارید، ایجاد سود ثابت دشوار است.

قیمت گذاری: برخی از کارآفرینان محصولات یا خدمات خود را خیلی بالا یا خیلی پایین قیمت گذاری می کنند – هر دو سناریو می توانند دستور العملی برای فاجعه باشند.

تمرین ایجاد یک طرح تجاری می تواند به شما کمک کند از این اشتباهات بزرگ جلوگیری کنید. خواه پیش‌بینی جریان نقدی باشد یا تجزیه و تحلیل تناسب محصول با بازار، هر بخش از یک طرح تجاری می‌تواند به شناسایی برخی از آن اشتباهات بالقوه حیاتی قبل از وقوع کمک کند. به عنوان مثال، از حذف ایده ای که واقعاً دوستش داشتید نترسید، اگر معلوم شد که نیازی به بازار نیست. با خودت صادق باش!

با ایجاد پیش بینی جریان نقدی خود، شروعی جهشی در طرح کسب و کار خود داشته باشید.

4. برای اثبات دوام کسب و کار

بسیاری از کسب‌وکارها از روی اشتیاق ایجاد می‌شوند، و در حالی که اشتیاق می‌تواند انگیزه‌ای عالی باشد، اما دلیل خوبی نیست.

برنامه ریزی دقیق اینکه چگونه می خواهید آن چشم انداز را به یک تجارت موفق تبدیل کنید، شاید مهم ترین گام بین مفهوم و واقعیت باشد. طرح های تجاری می توانند به شما کمک کنند تا تأیید کنید که ایده بزرگ شما منطقی برای تجارت است.

بخش مهمی از طرح کسب و کار شما، بخش تحقیقات بازار است. تحقیقات بازار می تواند بینش عمیقی در مورد مشتریان، رقبای شما و صنعت انتخابی شما ارائه دهد. نه تنها می‌تواند کارآفرینانی را که در حال راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید هستند، آگاه کند، بلکه می‌تواند کسب‌وکارهای موجود را در مورد فعالیت‌هایی مانند بازاریابی، تبلیغات و انتشار محصولات یا خدمات جدید نیز آگاه کند.

آیا می خواهید ثابت کنید که شکاف بازار وجود دارد؟ در اینجا نحوه شروع تحقیقات بازار آمده است.

5. برای تعیین اهداف و معیارهای بهتر

بدون یک طرح تجاری، اهداف اغلب دلبخواهانه می شوند، بدون اینکه قافیه یا دلیل زیادی پشت سر آنها باشد. داشتن یک طرح کسب و کار می تواند کمک کند که این معیارها عمدی تر و نتیجه بخش تر شوند. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا در برابر چشم انداز و استراتژی بلندمدت خود پاسخگو باشید و بینش هایی را در مورد اینکه چگونه استراتژی شما در طول زمان جمع می شود (یا نمی شود) به دست آورید.

6. برای برقراری ارتباط با اهداف و معیارها

چه در حال مدیریت یک تیم 100 نفره باشید یا یک تیم دو نفره، همیشه نمی توانید برای گرفتن هر تصمیمی حضور داشته باشید. به طرح کسب و کار مانند یک معلم جایگزین فکر کنید . در هر زمان غیبت آماده پاسخگویی به سؤالات است.

به کارکنان خود اطلاع دهید که در صورت شک و تردید، همیشه می توانند با طرح کسب و کار مشورت کنند تا در صورتی که نتوانند مستقیماً از شما پاسخی دریافت کنند، مراحل بعدی را درک کنند.

به اشتراک گذاشتن طرح تجاری خود با اعضای تیم همچنین کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که همه اعضا با کاری که انجام می دهید، چرا، و درک یکسانی از اهداف بلند مدت دارند.

7. ارائه راهنما برای ارائه دهندگان خدمات

کسب‌وکارهای کوچک معمولاً پیمانکاران، مترجمان آزاد و سایر متخصصان را استخدام می‌کنند تا به آنها در کارهایی مانند حسابداری، بازاریابی، کمک‌های حقوقی و مشاور کمک کنند. داشتن یک طرح تجاری به شما این امکان را می دهد که به راحتی بخش های مربوطه را با کسانی که برای حمایت از سازمان به آنها اعتماد دارید به اشتراک بگذارید، در حالی که مطمئن شوید همه در یک صفحه هستند.

8. تامین مالی

آیا می‌دانستید در صورت داشتن یک طرح تجاری، ۲.۵ برابر بیشتر احتمال دارد که بودجه دریافت کنید؟ اگر قصد دارید به سرمایه گذاران خطرپذیر پیشنهاد دهید، از یک بانک وام بگیرید، یا در نظر دارید شرکت خود را در آینده بفروشید، احتمالاً به یک طرح تجاری نیاز خواهید داشت. از این گذشته، هر کسی که علاقه مند به سرمایه گذاری در شرکت شما است، می خواهد بداند که در دستان خوبی است و در بلندمدت قابل دوام است. طرح‌های تجاری مؤثرترین راه‌ها برای اثبات آن هستند و معمولاً برای هر کسی که به دنبال تأمین مالی خارجی است یک الزام است.

آنچه برای دریافت وام کسب و کار کوچک نیاز دارید را بیاموزید.

9. برای درک بهتر چشم انداز وسیع تر

هیچ طرح کسب و کار یک جزیره نیست، و در حالی که ممکن است کنترل خوبی بر هر چیزی که در زیر سقف خودتان اتفاق می‌افتد را داشته باشید، درک زمین بازار نیز به همان اندازه مهم است. نوشتن اهمیت به یک طرح کسب و کار می تواند کمک زیادی به درک بهتر رقابت خود و بازاری که در آن به طور گسترده تر فعالیت می کنید داشته باشید، روندها و ترجیحات مصرف کننده، اختلالات احتمالی و سایر بینش هایی که همیشه به وضوح قابل مشاهده نیستند را روشن کند.

10. برای کاهش خطر

کارآفرینی یک کسب‌وکار پرخطر است، اما این ریسک پس از آزمایش در برابر یک طرح کسب‌وکار خوب به‌طور قابل‌توجهی قابل کنترل‌تر می‌شود. ترسیم پیش‌بینی‌های درآمد و هزینه، طراحی لجستیک و برنامه‌های عملیاتی، و درک بازار و چشم‌انداز رقابتی، همگی می‌توانند به کاهش عامل خطر از یک راه ذاتاً متزلزل برای امرار معاش کمک کنند. داشتن یک طرح کسب و کار به شما این امکان را می دهد که کمتر به شانس بسنده کنید، تصمیمات بهتری بگیرید و از واضح ترین دید ممکن از آینده شرکت خود لذت ببرید.

درک اهمیت طرح کسب و کار

اکنون که درک کاملی از “چرا” پشت برنامه های تجاری دارید، می توانید با اطمینان برنامه های خود را ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که یک همراه با کسب و کار شما رشد و تکامل خواهد یافت، بنابراین بخش مهمی از کل سفر شما است – نه فقط شروع.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *