برای سازمان‌هایی که سرمایه‌شان کم است، تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در پتنت‌ها می‌تواند از اهمیت محوری برخوردار باشد.

همه سازمان‌ها به ثبت اختراع نیاز ندارند، اما پتنت‌ها می‌توانند به کسب‌وکارهای خاصی اجازه دهند تا جایگاه مهمی در بازارهای رقابتی پیدا کنند. قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در پتنت، مهم است که در نظر بگیرید که آیا فناوری و/یا کسب و کار شما از حمایت از پتنت بهره می برد یا خیر.

1. ثبت اختراع چیست؟

حق اختراع، مانند کپی رایت، علائم تجاری و طرح های صنعتی، نوعی از مالکیت معنوی است. به طور خاص، اختراعات، انحصارات محدود زمانی هستند که توسط دولت در ازای افشای یک اختراع اعطا می شوند. مدت زمان معمول 20 سال از تاریخ ثبت است. برای اینکه یک اختراع واجد شرایط باشد، باید دارای ویژگیهای ذیل باشد:

آ.نوآوری

برای اینکه یک مورد جدید تلقی شود، هیچ سندی نمی تواند اختراع شما را قبل از تاریخ ثبت اختراع افشا کند. به این ترتیب، علیرغم ثبت درخواست ثبت اختراع در اداره مالکیت معنوی کانادا، بازرسان پتنت جستجوی جهانی را برای اسنادی که اختراعات را فاش می کنند، انجام می دهند. جستجوی آنها می تواند گسترده باشد و به دفاتر مربوطه کشورهای دیگر محدود نمی شود.

ب.بدیهی بودن

بدیهی بودن با تازگی تفاوت دارد زیرا بازرسان پتنت ممکن است چندین سند را ترکیب کنند که مجموعاً اختراعات را آشکار می کند. آنچه بدیهی تلقی می‌شود از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما معیاری که توسط بازرسان پتنت استفاده می‌شود، «یک فرد ماهر در این هنر در پرتو دانش عمومی مشترک و وضعیت هنر به‌عنوان یک کل» است.

به عبارت دیگر، بررسی‌کنندگان ثبت اختراع می‌پرسند که آیا فردی با هوش متوسط ​​که در زمینه موضوع یک اختراع مهارت دارد، این مورد را با توجه به وضعیت حوزه موضوعی به عنوان یک کل واضح می‌یابد؟ با توجه به تفسیر گسترده آن، واضح بودن به طور قابل درک یک اعتراض رایج است که توسط بررسی کنندگان مطرح می شود و غلبه بر آن می تواند دشوار باشد.

ج.سودمند

در مقابل، مانع سودمندی که اختراعات باید بر آن غلبه کنند، بسیار دشوارتر است. سوالی که توسط بازرسان ثبت اختراع در رابطه با سودمندی مطرح می شود را می توان به سادگی بیان کرد: آیا اختراع کاربردی و کاربردی است؟ اختراعات باید به عنوان راه حل های ابتکاری برای مشکلات عملی عمل کنند و قابلیت استفاده واقعی را داشته باشند.

2. قابل ثبت چیست؟

هر “اختراع” قابل ثبت است، اما چه چیزی یک اختراع را تشکیل می دهد؟ اختراعات قابل ثبت می توانند هر فناوری، فرآیند یا نرم افزار جدیدی باشند. علاوه بر این، بهبود اختراعات – از جمله بهبود اختراعات ثبت شده – نیز قابل ثبت است. نمونه هایی از اختراعات قابل ثبت عبارتند از اختراعات کانادایی زیر: ضربان ساز، فرآیندی برای استخراج انسولین، لامپ، Canadarm®، و اختراعات متعدد مربوط به “یادگیری عمیق” هوش مصنوعی.

آ. شناسایی اختراعات

بسیاری از سازمان‌ها، به‌ویژه استارت‌آپ‌ها، اغلب بر پایه فناوری‌های جدید ساخته می‌شوند. با این حال، مهم است که بپرسیم آیا آن فناوری واقعا یک اختراع است یا خیر. نشانه هایی مبنی بر اینکه شما یک اختراع ایجاد کرده اید عبارتند از:

اگر شما یا کسب و کارتان با مشکلی مواجه شدید که حل آن به زمان و منابع قابل توجهی نیاز دارد.

راه حلی که انتخاب کردید در صنعت بی نظیر بود.

اگر قبلاً این فناوری را ندیده اید یا نشنیده اید؛ و

اگر فناوری شما نسبت به فناوری های مشابه در صنعت پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

هنگامی که به این نتیجه رسیدید که یک اختراع ایجاد کرده اید، اگر تصمیم دارید به دنبال حمایت از حق ثبت اختراع باشید، مهم است که به سرعت درخواست ثبت اختراع را کنید. اکثر حوزه های قضایی، از جمله کانادا، اولین حوزه قضایی هستند. این بدان معناست که تاریخ تشکیل پرونده همان چیزی است که اختراع شما را نسبت به سایرین اولویت می دهد. به این ترتیب، اگر یک رقیب پس از ثبت اختراع مشابه، درخواست ثبت اختراع را ارائه کند، احتمالاً بدون در نظر گرفتن یک مرحله اختراع، در تضمین حق ثبت اختراع ناموفق خواهد بود.

3. نمایندگان ثبت به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟

برای شروع کار بر روی تضمین حفاظت از حق ثبت ، سازمان‌های ازمتقاضی می‌خواهند اسنادی مانند:

نقشه های اختراع؛ فلوچارت هایی که نحوه عملکرد اختراع را نشان می دهد و شرح مفصلی از اختراع

برای شروع، شما باید یک نمودار سطح بالا ارائه دهید تا به نماینده ثبت اختراع (و بعداً، بازرس ثبت اختراع) زمینه ای در مورد منطقه ای که اختراع در آن استفاده خواهد شد ارائه دهید. یک مکان خوب برای شروع، توضیح نحوه استفاده از اختراع، مزایای آن و تفاوت آن با سایر اختراعات در این زمینه است.

برای ایمن سازی موثر حفاظت از حق ثبت اختراع، نمایندگان ثبت اختراع به شرح مفصلی از اختراع نیاز دارند. پس از ثبت درخواست ثبت اختراع، شرح یک اختراع، برای همه مقاصد، غیر قابل تغییر است. توصیف یک اختراع پس از ثبت نام قابل تغییر نیست.

ارائه توضیحات دقیق برای پیگرد قانونی ثبت اختراع مهم است. در طول تعقیب ثبت اختراع، بازرسان و ثبت اختراع ag اغلب در مورد دامنه اختراعات بحث می کنند. در اختراعات، دامنه اختراعات با عناصری که به آنها “ادعاها” گفته می شود، تعریف می شود.

هنگامی که یک درخواست در اصل ثبت می شود، نمایندگان ثبت اختراع به طور کلی ادعاهای یک اختراع را به طور گسترده ای پیش نویس می کنند.

بازرسان پتنت ممکن است به این ادعاها اعتراض کنند که این ادعاها بسیار گسترده هستند و بنابراین قابل ثبت نیستند. ارائه یک توصیف جامع از مورد در توضیحات مفصل به نمایندگان ثبت اختراع اجازه می دهد تا این جزئیات را در ادعاها به منظور افزایش احتمال تضمین حفاظت از حق ثبت اختراع وارد کنند.

ثبت اختراع به عنوان دارایی

حفاظت از پتنت به شرکت ها اجازه می دهد تا از یک محصول منحصر به فرد برای پیشی گرفتن از رقبای خود استفاده کنند. بنابراین، کسب حمایت از پتنت یک دارایی تجاری بسیار مطلوب است. در واقع، یک مطالعه در سال 2020 گزارش داد که مالکیت معنوی 90٪ از ارزش شرکت ها را در شاخص S&P 500 تشکیل می دهد. اهمیت حیاتی که پتنت ها می توانند برای کسب و کارها داشته باشند، به خصوص در مرحله راه اندازی، دشوار است که اغراق کنند.

علاوه بر این، حق ثبت اختراع می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای شرکت های بزرگی عمل کند که به فناوری یک سازمان کوچکتر و بازارهایی که فناوری تولید می کند علاقه مند می شوند. حفاظت از ثبت اختراع می تواند با جلوگیری از ورود شرکت های بزرگ به بازار و تولید محصول مشابه، اهرم مهمی را برای کسب و کارهای کوچکتر فراهم کند.

این اهرم افزوده ممکن است منجر به خرید یک کسب و کار کوچکتر توسط شرکت بزرگتر، درگیر شدن در یک قرارداد مجوز با شرکت بزرگتر، یا فروش پورتفولیوی ثبت اختراع به شرکت بزرگتر شود.

بسته به اختراع، کسب حمایت از پتنت می تواند دستاوردهای تجاری بزرگی را برای مشاغل کوچک ایجاد کند.

نتیجه

تصمیم گیری برای پیگیری حمایت از حق ثبت اختراع یک تصمیم مهم برای هر کسب و کاری است. تضمین حق ثبت اختراع می تواند اساساً مسیر یک تجارت را تغییر دهد.

با این حال، از آنجایی که اخذ حق ثبت اختراع می تواند یک فرآیند طولانی و پرهزینه باشد، تصمیم گیری نباید ساده باشد. مهم است که در نظر داشته باشید که آیا فناوری شما در واقع یک اختراع است و آیا در صورت ثبت اختراع، قابل فروش خواهد بود یا خیر. اگر فکر می کنید که این مورد قابل فروش ایجاد کرده اید و می خواهید حمایت را به دست آورید، مهم است که در اسرع وقت با یک نماینده ثبت اختراع برای شروع فرآیند مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *