پردازش پرونده های مهاجرت تا پایان سال جاری

به گفته فریزر، وزیر مهاجرت کانادا، استانداردهای پردازش پرونده های مهاجرت به احتمال زیاد تا پایان سال جاری به روال عادی باز خواهند گشت!

کمیته دائم امور شهروندی کانادا، از وزیر مهاجرت درباره روند، بررسی پرونده ۲.۱ میلیون متقاضی سوال کردند:

که در اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا انباشته شده است.

شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا:

امروز در پارلمان حاضر شد تا به ابهامات پاسخ دهد. قبل از اینکه کمیته دائم امور شهروندی و مهاجرت پارلمان کانادا در تحقیقات جدید این کمیته بر روی پرونده‌ های انباشته شده اداره مهاجرت و مدت زمان پردازش این درخواست ها وارد شود.

این کمیته از نمایندگان منتخب دولت فدرال تشکیل شده است. دستور کار ایشان نظارت بر سیاست های دولت فدرال در رابطه با مهاجرت و چند فرهنگی و سرپرستی بر اداره مهاجرت و هیئت پناهندگی است. این کمیته مطالعاتی را در این راستا انجام می ‌دهد. و در صورت نیاز توصیه‌ هایی را برای بهبود و هدایت سیاست های مهاجرت ارائه می کند. وزیر مهاجرت، از طرف اداره مهاجرت دعوت شد تا در تحقیقات این کمیته در خصوص انبوه پرونده های پردازش نشده شرکت کند. که از پنجشنبه گذشته آغاز به کار کرده است.

تا تاریخ 29 آوریل 2022، طبق فهرست اداره مهاجرت بیش از 2.1 میلیون متقاضی منتظر تصمیمات برای تعیین وضعیت شهروندی، مهاجرت و اقامت موقت بودند. فهرست مربوط به اقامت موقت از آوریل 2021 تا به حال دو برابر شده است. بخشی از این وضعیت به دلیل برنامه CUAET (یا برنامه کانادا- اوکراین برای اعطای مجوز سفر اضطراری) است. که برای پشتیبانی از پناهجویان کشور اوکراین در نظر گرفته شده است (Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel).

بازگشت استانداردهای پردازش تا پایان سال جاری

طبق توضیحات فریزر به کمیته، اداره مهاجرت در نظر دارد. زمان پردازش پرونده ها را در اکثر حوزه ها تا پایان سال جاری به سطح استاندارد بازگرداند.

فریزر در این رابطه اظهار داشت: « تصور می کنم در تمامی حوزه ها بتوانیم سرعت پردازش پرونده ها را تا پایان سال به روال عادی برگردانیم و در مواردی که این امکان وجود ندارد باید جدول زمانی مربوط به آن را منتشر کنیم. »

استاندارد پردازش با استناد به هدف اداره مهاجرت برای پردازش یک درخواست تعیین می شود. استانداردها همواره بیانگر زمان حقیقی پردازش پرونده ها نیست.

اقدامات اداره مهاجرت برای بهبود زمان انتظار برای تعیین تکلیف درخواست ها شامل افزایش تعداد کارمندان و مدرنیزه کردن سیستم مهاجرت است. فریزر همچنین افزود ۸۲۷ میلیون دلار بودجه برای دیجیتالی کردن سیستم کنونی باعث دگرگونی سیستم مهاجرت در کانادا خواهد شد. اقدامات کنونی برای مدرنیزه کردن سیستم ها به اداره مهاجرت کمک کرد تا در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ وضعیت ۱۵۶,۰۰۰ درخواست اقامت دائم مشخص شود.

اداره مهاجرت همچنین بودجه 85 میلیون دلاری برای تسریع پردازش وضعیت برخی حوزه های خاص همچون تمدید کارت اقامت دائم (PR) تعیین کرده است. به گفته معاون عملیاتی اداره مهاجرت، دَنیِل میلز، پردازش درخواست مربوط به تمدید کارت اقامت دائم (PR) در ماه دسامبر به طور متوسط 120 روز طول می کشید، اکنون این زمان کاهش یافته و این روند در 65 روز انجام می شود.

تغییرات در اکسپرس اینتری

فریزر در این نشست با کمیته پارلمان همچنین به این موضوع اشاره کرد که به زودی تغییرات بیشتری در سیستم اکسپرس انتری انجام خواهد شد. انعطاف پذیری های جدید در سیستم اکسپرس اینتری به ما اجازه می دهد با دقت بیشتر خلاء نیروی کار در بخش های کلیدی را پر کنیم.

یکی از دستور کارهای آقای فریزر به عنوان وزیر مهاجرت، گسترش مسیرهای اخذ اقامت دائم برای دانشجویان بین المللی و نیروی کار خارجی موقت از طریق سیستم اکسپرس انتری است. پیش از این ایشان پیشنهاد داده بودند : که برای جبران کمبود نیروی کار می توان در آینده قرعه کشی های اکسپرس انتری مختص مشاغل را برگزار کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *