ماه گذشته به طور غیرمنتظره کانادا ۴۳ هزار فرصت شغلی در کشور را از دست داد

اداره آمار کانادا بنابر نظرسنجی نیروی کار که روز جمعه منتشر شد.

اعلام کرد که ماه گذشته ۴۳ هزار فرصت شغلی در کشور از بین رفته .

ماه گذشته به طور غیرمنتظره کانادا ۴۳ هزار فرصت شغلی در کشور را از دست داد

برای نخستین بار از آغاز سال جاری اقتصاد کانادا فرصت‌های شغلی زیادی را از دست با این وجود همچنان نرخ بیکاری رو به کاهش و دستمزدها رو به افزایش است.

به گزارش رسانه ها کانادا، اداره آمار کانادا بنابر نظرسنجی نیروی کار که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد که ماه گذشته ۴۳ هزار فرصت شغلی در کشور از بین رفته است. اما نرخ بیکاری به ۴.۹ درصد که پایین‌ترین سطح از زمان شروع انتشار داده‌های مقایسه در سال ۱۹۷۶ رسیده است. در مقایسه با ۵.۱ درصد در ماه می کاهش یافته است.

مرکز آمار کانادا با اعلام این خبر افزود:

کاهش نرخ بیکاری در ماه ژوئن به افراد کمتری که به دنبال کار می‌گردند نسبت داده می‌شود. در حالی که از بین فرصت‌های شغلی به دلیل کاهش ۵۹ هزار فرصت شغلی در کشور در بین بین مشاغل خویش فرما بوده است.

کمبود کارگر

کاهش نرخ مشارکت نیروی کار بر مشکلات کمبود نیروی کار صاحبان مشاغل، افزوده است.

رابرت کاوچیچ، اقتصاددان ارشد بانک مونترال، گفت:

با وجود ارزیابی برخی از مشکلات بازار مشاغل در ماه گذشته بازار کار همچنان بسیار قوی به نظر می‌رسد. در ماه ژوئن بازار کار همچنین با سرعت بیشتر رشد دستمزدها مواجه شد. و میانگین دستمزد ساعتی با افزایش ۵.۲ درصدی سالانه به ۳۱.۲۴ دلار رسید.

کاوچیچ با بیان اینکه اعداد قبلی رشد دستمزدها با تأخیر مواجه بوده و نمی‌تواند بیانگر واقعیت بازار باشد افزود:

این اعداد در حال حاضر شرایط واقعی اقتصاد کشور را منعکس می‌کنند.

در ماه ژوئن رشد دستمزدها در مقایسه با قبل از همه‌گیری،خیلی سریع و حتی سریع‌تر از زمان جمع‌آوری داده‌های قابل مقایسه در سال ۱۹۹۸ بوده است.

دستمزد بالاتر

فابین لانگ، استاد اقتصاد دانشگاه مک گیل، نیز در این رابطه گفت که دستمزدها باید مطابق با تورم باشد تا کارگران را جذب کند، زیرا کسب و کارها همچنان با مشکل استخدام مواجه هستند.

وی افزود:

با توجه به تنگنای بازار کار، رشد دستمزدها ضروری است. اگر دستمزدها بالا نرود، اساساً درآمد را از بازار کار به شرکت‌هایی منتقل می‌کند که محصولات را با قیمت‌های بالاتر می‌فروشند.

رشد دستمزدها به دلیل افزایش دستمزد کارگران غیر اتحادیه‌ای بود که شاهد افزایش دستمزدهایشان ۶.۱ درصد بودند. در حالی که کارگران اتحادیه‌ای افزایش آهسته‌تری را در دستمزدها به میزان ۳.۷ درصد تجربه کردند.

نرخ بهره بالاتر در راه است

گزارش مشاغل پیش از اعلام نرخ بهره و گزارش سیاست پولی بانک مرکزی کانادا در هفته آینده منتشر می‌شود.

بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی روز چهارشنبه نرخ بهره کلیدی خود را افزایش دهد. و اکثر اقتصاددانان افزایش سه چهارم درصدی را پیش‌بینی می‌کنند.

  •  بنابر نتایج یک نظرسنجی، صاحبان مشاغل و مردم همچنان منتظر تورم بیشتر هستند

یک مطالعه اخیر از مرکز کانادایی سیاست‌های جایگزین هشدار داد که افزایش سریع نرخ‌های بهره احتمالاً اقتصاد کانادا را وارد رکود می‌کند. و می‌تواند باعث «خسارت جانبی» قابل توجهی از جمله از دست دادن ۸۵۰ هزار شغل شود.

  •  بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را به بیشترین میزان از سال ۱۹۹۴ رساند

با این حال، در حال حاضر، اوری شنفلد، اقتصاددان ارشد CIBC، با اشاره به افزایش ۱.۳ درصدی ساعات کار و کاهش مشاغل که با مشارکت کمتر نیروی کار جبران می‌شود،

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *